Rozmarín lekársky (lat. Rosmarinus officinalis, ros marinus – morská rosa) poznali už v starovekom Egypte, Grécku a Ríme. Hippocrates, Galen a Dioscorides ho predpisoval pri chorobách pečene. V stredoveku sa údajne mladí ľudia vzájomne dotýkali vetvičkami kvitnúceho rozmarínu na znak zaľúbenia. Ľudové povery tiež hovoria, že ak si dáte pod vankúš vetvičku rozmarínu odženiete zlé sny a keď rozmarín vysadíte okolo domu, bude slúžiť ako ochrana pred čarodejnicami.

Rozmarín pochádza z oblasti stredozemného mora kde rastie ako divorastúca bylina. Obľúbený je najmä v Taliansku. Na Slovensku sa pestuje v záhradách a kvetináčoch. Rozmarín dokáže prežiť dlhšie sucho a nemá rád chlad. Rastie na začiatku leta, kedy sa zbierajú listy z konárov a následne sa sušia. Vo farmaceutickom priemysle sa rozmarín používa pri príprave liečivých čajov, mastí a náplastí. Tiež sa z neho získava silica, ktorá sa používa vo voňavkárskom a kozmetickom priemysle. V kuchyni sa používa ako korenina.

Rozmarín, okrem toho, že dobre chutí, obsahuje aj minerálne látky magnézium, železo a vápnik. Ďalej je zdrojom vitamínu B-6, ktorý je dôležitý pre tvorbu krvy a fungovanie nervového systému a imunitného systému. Obsahuje aj vitamín A, ktorý je prospešný napríklad pre zdravé oči a pokožku. Rozmarín podporuje prekrvenie mozgu, zmierňuje bolesť hlavy, posilňuje pamäť, zvyšuje koncentráciu, posilňuje nervový systém, pomáha pri trávení a posilňuje vlasy. Tým, že rozmarín priaznivo pôsobí na prekrvenie organizmu pomáha pri studených rukách aj nohách.

Čaj z rozmarínu si pipravíme z jednej čajovej lyžičky čerstvých alebo sušených listov, ktoré lúhujeme v 250 ml vody po dobu 10 minút.

Jednoduchá rozmarínová tinktúra sa pripravuje vložením vetvičiek rozmarínu do alkoholu. Zmes macerujeme na teplom a slnečnom mieste po dobu 3 týždňov. Následne zmes precedíme a zriedime destilovanou vodou. Takúto tinktúru môžeme použiť pri umývaní vlasou, pri poslednom oplachovaní. Nálev posilňuje vlasy a pôsobí proti lupinám.